KONTAKT

 

Základná škola, Papradno 312, 018 13 Papradno    
                                            telefón: 00421 439 33 61
ŠKOLA

 

 
dobrý štart pre vaše deti

 

 

 

 

 

 

 
 

 

Európa v škole

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cena – Európa v škole v celoslovenskom kole

Čokoládu si rozdelíme

 

     Mám troch súrodencov. Roboty okolo nás má mama dosť, ale všetci jej pomáhame. A tak nám zostane čas aj na oddych a zábavu. Voľné chvíle netrávime v bazéne ani v prepychovej vile niekde pri mori, lebo ich jednoducho nemáme. Ale máme chalúpku. Ukrytú hlboko v horách na malej čistinke.

     Na jar dolu čistinkou zurčia potôčiky a kvitnú prvé jarné kvietky. V lete okolo chalúpky všetko spieva. Spievajú vtáky, žaby, cvrčky, koníky i stromy dotýkajúce sa neba. V jeseni sa nevieme dohodnúť, ktorý strom je krajšie zafarbený, a v zime len uzučký chodníček v snehu a dym z komína prezrádza, že sme tu.

     Veľmi často sem chodievame v lete. Automatickú práčku nám nahradí potôčik, vysávač brezová metla, elektrický sporák hrubé brezové polená a televízor pohľad na zapadajúce slnko.

     Máme tu aj maškrty. Nie je to kaviár ani morské potvorky. Naše maškrty – to sú lesné plody, ktoré si sami nazbierame rovno do úst. Ako len chutia lesné jahody, maliny, černice a čučoriedky! Možno aj preto, že ich zbierame všetci spolu a pretekáme sa, kto nájde tú najväčšiu. Občas sa nám podarí nájsť aj hríby. To je radosti!

     Niekedy si vyjdeme na neďalekú lúku a nazbierame liečivé bylinky, inokedy sa hráme na schovávačku alebo stopujeme zvieratká.

     Najkrajšie sú večery. Pri ohníku ožívajú rozprávky, okolo lietajú svätojánske mušku, kdesi v bútľavom strome zahúka sova a nočnou oblohou padá hviezda. Vtedy si želám, aby takýchto chvíľ bolo čo najviac.

     Nemáme hračky od výmyslu sveta, oblečenie na každý deň iné, nemáme ani auto. Ale nemenila by som s deťmi, ktoré všetko majú. Možno zo zvedavosti na deň, dva. Chýbal by mi dotyk maminých rúk, keď mi opatrne vyberá zabodnutý tŕň z nohy a potom mi ju potrie psím jazýčkom, otcove rozprávky, chýbali by mi spoločné posedenia pri ohníku či doma pri hre Človeče, nehnevaj sa. Radšej si všetci rozdelíme jednu čokoládu, ale nie sme celé dni a večery samy ako tie deti, ktoré majú aj tri čokolády za deň.

Jana Tóthová

Pripravovala: Mgr. Bulíková Margita

Späť

 

 

 

 

Cena – Európa v škole  v celoslovenskom kole

Mier sú aj písmenká pochytané za ruky

 

     Vždy sa veľmi teším na hodiny literatúry. Na nich sa s pani učiteľkou rozprávame o všeličom. Niekedy sa to stane aj na gramatike. Ako vtedy, keď sme sa učili zvučné spoluhlásky. M,   n,  ň,  l,  ľ,  r,  j  sme opakovali donekonečna. Potom sme hlásky precvičovali na slovách. Bolo tam aj slovo mier. Rozobrala som ho takto:

m – spoluhláska obojaká, zvučná – nepárová

ie – dvojhláska

r – spoluhláska obojaká, zvučná – nepárová

     Pani učiteľka bola spokojná. Pochválila ma a potom začala rozprávať o mieri, o vojne, o šťastných deťoch, ale aj to deťoch, ktoré trpeli v koncentračných táboroch.

     Počúvali sme pani učiteľku a v duchu si predstavujem mier po svojom:

m ako mama. Mama je láskavá a starostlivá. Mám rada jej voňavé koláče, úsmev, pohladenie, objatie. A cítim sa pri nej bezpečne, keď večer zaspávam stúlená v jej náručí.

ie? Veď mi nič neprichádza na myseľ! Tak to nebude ie, ale i, e. Juj! Akoby som počula pani učiteľku: „Koľkokrát vám budem opakovať, že ie je spolu, lebo je to dvojhláska!“ Nech! Veď nevie čítať moje myšlienky.

i ako ihrisko. Plné detí, kriku, smiechu, nových kamarátov a veľa bezstarostne prežitých chvíľ.

e ako, ako ...  Ako Európa! Práve to povedala pani učiteľa. Že v Európe cez vojnu trpeli milióny detí. A že všetci ľudia by mali byť k sebe dobrí, nemali by si robiť zle a mali by si rozdávať šťastie.

r ako rozprávka. Rozprávka preto, lebo rozprávky nám veľmi rada ja teraz, keď som už skoro slečna. V každej jednej víťazí dobro nad zlom. Nedávno sme sa o nich učili a na tieto hodiny som sa tešila viac ako na telesnú výchovu.

     Koľko pekného skrýva každé písmenko! A koľko ešte krajšieho sa ukrýva v písmenkách, keď sa pochytajú za ruky tak ako my, keď sa na rozkvitnutej lúke hráme Kolo, kolo mlynské.

     Veď mier je aj rozkvitnutá lúka, aj naša záhradka so sladkými jahodami, aj modré nebo nad naším dvorom, na ktorom gagocú husi, aj kvietky, čo som natrhala pri potoku, aj cukríky od otca, lebo dobroty mi obyčajne kupuje mama.

     „Julka, snívame?“ vracia ma do triedy hlas pani učiteľky. Trocha sa začervenám. Áno, snívam o mieri. A chcem, aby tento môj mier bol u nás v Papradne, na Slovensku, v Európe, na celom svete. Ba ešte aj ďalej, kde možno žijú iné deti ako my. Možno aj ony sa hrajú Kolo, kolo mlynské a držia sa za ruky.

Júlia Hikaníková

 Pripravovala: Mgr. Bulíková Margita

 

Späť

 

 

 Čestné uznanie – Európa v škole v celoslovenskom kole

... a my by sme rozbili prasiatka...

 

     Pomaly sa s nami rozlúči 20. storočie. Aké bolo? Čo prinieslo? Čo ešte prinesie? Astrológovia nepredpovedajú nič dobrého: zemetrasenia, sopky, povodne, vojny. Ktovie?

No istotne prinieslo ohromný pokrok, ktorý ide dopredu míľovými krokmi. Vieme transplantovať ľudské orgány, vieme sa dostať na iné planéty, prekonali sme rýchlosť zvuku, štiepime atómy, vieme klonovať. Ale vieme aj ublížiť jeden druhému, vieme zobrať človeku to najvzácnejšie, čo má – vieme mu vziať život.

     Nemusíme ísť ďaleko. Stačí zájsť na Balkán do bývalej Juhoslávie. Z televízie, z rozhlasu, z novín sa dozvedáme o vyhasnutých ľudských životoch. Tam tečie ozajstná krv, ranení stonú od ozajstných bolestí a matky padlých ronia ozajstné slzy. Nerozumiem ešte dobre, komu o čo ide, viem len, že ľudia tam trpia. A možno by ani nemuseli.

     Bez väčšej námahy sa dozvieme zo svetových štatistík a encyklopédií, koľko sa každú minútu vydá na zbrojenie, koľko vojakov pripadá na stotisíc obyvateľov, koľko sa vynaloží ročne na jedného vojaka. To vieme.

     Ale koľko stojí mier? To sa nikde nepíše. Škoda. Bolo by dobre, keby ľudstvo vedelo: mier možno kúpiť za 955 miliárd 125 432 dolárov. Za týždeň, najneskôr za dva by boli peniaze pohromade. Prispel by určite skoro každý. Matky vojakov by si na to vzali pôžičky, chudobní by vďačne prispeli aj dvakrát, študenti by darovali krv a my by sme rozbili prasiatka... Tých, čo by neprispeli, by bolo zanedbateľne málo.

     Ale čo potom s mierom? Kam ho uložiť? Ako ho poistiť? Ako ho zabezpečiť? S mierom to vôbec nie je jednoduché. Mier je ako zdravie. Nedá sa ani kúpiť, ani predať. Iba vybojovať. Ale nie zbraňami. Mier musí byť ako elektrické svetlo. Aby sa dostal aj do tej najzapadlejšej osady na Zemi. Vedením, ktoré nespája mĺkve stĺpy, ale srdcia živých ľudí. Päť miliárd sŕdc – to je sila, päť miliárd sŕdc bije za mier. Aby mohli biť, my všetci musíme chcieť, aby sa nezastavili.

     Na veľkej mozaike dejín je vyhradené miestečko aj pre maličký mierový kamienok, ktorý môžeme priložiť jedine my sami. Čím skôr ho priložíme, tým skôr dostaneme ucelený obraz, na ktorom nebude miesta pre tanky, guľomety, bomby, granáty a stony ranených a zomierajúcich.

 

Denisa Kobanová

Pripravovala: Mgr. Bulíková Margita

Späť